DROZDÍK – Duel Babiše a Fialy na CNN Prima News

Minulou neděli, tj. 4. června 2023 byli na CNN Prima News v pořadu Partie hosty Andrej Babiš a Petr Fiala. Nějak jsem doufal, že Babiš opět nepřijde a proto jsem se ani nesnažil si na tuto debatu vyhradit nějaký čas a proto jsem ji shlédl až dnes ráno, když jsem jel autobusem k lékaři do Ostravy. Pravdou je, že jsem na sociálních sítích viděl úryvek z pořadu, ale nikoliv s výše uvedenými pány, viděl jsem jen slovní přestřelku mezi Alenou Schillerovou a Věrou Kovářovou (STAN). V ní bylo krásně vidět, jak se paní předsedkyně hnutí ANO v televizní debatě tváří jako školačka, kterou nachytali při opisování, když jí Věra Kovářová vytýkala – a za mne po právu – chování opozice v době ekonomické krize. Schillerová se ale po pořadu otřepala, utřela si čelo, nahodila nový make-up a v dalším – tentokráte již svém – videu a své režii, už opět nahodila svůj známý poker-face sebevědomé vždy pravdomluvné političky. Pousmál jsem se ale, protože si Schillerová vystřihla z pořadu Partie pouze tu pasáž, která se jí hodila, aby si mohla opět postěžovat svým sympatizantům. Ale vraťme se k debatě Babiše a Fialy.

Během poslechu jsem si do telefonu dělal poznámky a některé výroky, které tam zazněly a zaujaly, jsem si dohledával a ověřoval. Než ale začnu rozebírat to, co v debatě zaznělo, tak musím říci jednu věc – velmi mne mrzelo, že ani jeden z hostů, tedy jak Andrej Babiš (i když u něj mě to vůbec nepřekvapuje) tak i Petr Fiala, nebyli schopni přiznat, že ve svých politických rozhodnutích chybovali a mají na svém triku podíl na současné ekonomické situaci naší země. Chybovat může každý, ale nejdůležitější je poučit se z těch chyb umět najít cestu k nápravě. Jenže Andrejovi Babišovi to vyhovuje tak jak je. On ty sračky řešit nemusí, on je v pozici, kdy může všechno jen kritizovat, ale nalézat řešení a nést za ně zodpovědnost již nemusí, Důkazem toho je i jeho rétorika. A nejen jeho, ale i Schillerové a Havlíčka, kteří jsou jakože ty nejhlavnější tváře hnutí.

Nelze si nevšimnout, že se Andrej Babiš se svou rétorikou vrací někde do roku 2013, kdy vlastně s politikou začínal. Tehdy bylo hnutí pravicové, v průběhu vládnutí se změnilo ANO na levicové hnutí a nyní můžeme pozorovat, že se opět svou rétorikou vrací mírně napravo. A jestli si vzpomínáte, tak to byl právě Andrej Babiš, který tady hulákal, jak všeci kradnů a jak bude bojovat s korupcí a na živnostníky zavede EET … a nyní můžeme pozorovat, že se je jako opoziční politik snaží chránit. Najednou je to on, kdo má rád živnostníky, zemědělce a lidi, najednou je to on, který chodí na stávky odborářů. Zkrátka, ANO má v těch svých hodnotách a směrech už takový chaos, že by se v tom ani čert nevyznal.

INFLACE

„To Fialova vláda dohnala inflaci na 18,6 %, a vyhovuje jim to.“ zopakoval snad po sté, Andrej Babiš i v této debatě nevyjímaje. Přitom vyzdvihoval inflaci z listopadu 2021. Člověk bez ekonomického vzdělání si samozřejmě řekne, že na tom, co říká Babiš něco bude. Navíc, když to říká člověk s ekonomickým vzděláním, kteří řídí takový agrokolos. Opak je ale pravdou. Inflace opravdu nemá nějaké kouzelné tlačítko, ale je to důsledek opatření hospodářské politiky státu, který má nějaké trvání a projeví se odstupem času. Pokud děláte proinflační kroky, jako neopodstatněné valorizace důchodů nad rámec zákonné povinnosti, zrušíte superhrubou mzdu (cca 180 mld. za 3 roky), nalejete do ekonomiky víc peněz, které jsou nekryté, protože oproti nim vám chybí na trhu adekvátní nabídka a v době ekonomické konjuktury nešetříte, ale naopak se snažíte vyčerpat každou korunu a ještě si někde na to, aby se měli vaši voliči líp půjčíte, ta z té ekonomiky uděláte pořádný brajgl.

Uvědomme si, že zrušení superhrubé mzdy, které si prosadila vláda Andreje Babiše a podpořily ODS, KSČM i SPD představují nějakých 180 mld. a to je třetina deficitu státního rozpočtu! Už tehdy měla k danému návrhu Národní rozpočtová rada a ČNB výhrady. ČNB v závěru roku 2019 pak zveřejnila data, která predikovala zvýšení inflace. Výsledek zrušení superhrubé mzdy se však citelně dotknul pouze osob, jejichž příjmy jsou vyšší než 30.000 Kč. Naopak rodinám s dětmi a dalším nízkopříjmovým skupinám, které často neplatí žádné daně, nepomohl tento krok vůbec.

Babiš na inflaci vydělává

Nad čím jsem se opravdu pozastavil, tak to byly Babišovy výroky směrem k evropským dotacím. „Zrušte dotace, já jsem pro, zrušme všechny dotace, ale evropské. Celá EU běží na dotace,“ řekl Andrej Babiš Musel jsem si to pustit ještě jednou, protože Babišův Agrofert je jeden z největších příjemců agrodotací v Česku vůbec. Jen za první tři roky co byl v politice jeho Agrofert získal 6 mld. na dotacích a je to právě Agrofert, který žaluje Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) za to, že ukončil předjednané dotace za cca 357 mil.

„UHOZ jasně řekl, že největší chudáci v Česku jsou potravináři.“ hodil do placu Babiš další perlu. Pak se ale rychle opravil, že to neřekl UHOZ, ale on sám. Přitom jako největší agrokolos, který ovládá trh s nejdůležitějšími komoditami, a tím jsou potraviny, má s ohledem na své dominantní postavení na trhu obrovský prostor k tomu, aby zvyšoval cenu potravin a nikdo mu v tom nebránil. Agrofert je jeden z největších příčin drahých potravin u nás, a ten problém vznikl za minulých vlád (kterým Babiš, ještě jako (ne)politik, lezl do zádele). Zmínil jsem se o tom podrobněji ve svém předchozím článku zde. A o nedostatečné konkurenceschop­nosti lze např. vyčíst i ze zpráv UHOS.

Když už docházely argumenty, přišly vtipy

Místo receptu, jak by Babišova vláda nyní zkrotila veřejné finance jsme opět slyšeli jen prázdná slova, nic konkrétního. Stejně tak Andrej Babiš opět nedokázal obhájit či vysvětlit, kam šly peníze za Covid, když v debatě padla informace ze zprávy NKÚ, která uvádí, že 90% vynaložených výdajů s Covidem vůbec nesouviselo). Omlouvám se, zaznělo: mimořádné zvýšení důchodů, zvýšení rodičovského příspěvku, nulové DPH na potraviny, zastropování základních cen potravin … takže další sekera za 250 mil.

A když už docházely argumenty, tak Babiš si začal hrát na personalistu a pokoušel se o vtipy. Srandovní na tom ale je, že vtip o hodinách, ve kterém vykreslil dosavadního premiéra Petra Fialu jako větrák, řekl před lety (jak dokládá novinář a spisovatel Jaroslav Kmenta ve své knize Rudý Zeman) tehdejší prezident Miloš Zeman. Větrák ale nebyl Fiala, nýbrž sám Babiš.

8. června 2023 Petr Drozdík místopředseda NEZ